Kako pravilno održavati bazen: Vodič za vlasnike bazena
Dosta ljudi pogrešnim načinom održavanja, posjedovanje bazena pretvore sebi više u obavezu nego mjesto gdje se opuštaju i provode vrijeme sa prijateljima i porodicom.
Za pravilno održavanje bazena potrebno je posvetiti pažnju sljedećim stvarima:
- kontrola kvaliteta vode
- hemijski tretman vode
- fizički tretman
Pravilnim održavanjem osiguraćete da bazen bude siguran za vas i vašu porodicu. Takođe, nepravilno održavanje je jedan od glavnih uzroka većine kvarova na bazenima. Ako redovno sprovodite mjere koje ćemo navesti u ostatku teksta, osiguraćete mnogo duži životni vijek vašem bazenu i opremi, a pritom i uštedjeti novac i vrijeme koje biste potrošili na čišćenje.
KONTROLA KVALITETA VODE
Da biste znali na koji način tretirati vodu, izuzetno je važno da svakih 5-7 dana vršite kontrolu kvaliteta vode. Najviše pažnje se obraća na vrijednosti pH i hlora. Idealna vrijednost pH se kreće između 7,2 do 7,6, a hlor od 0,3-1 mg/l.
Na pH vrijednost je potrebno obratiti posebnu pažnju. Ona nam govori da li je voda kisela (ispod 7), neutralna (7) ili bazna (preko 7). Ako je pH vrijednost ispod 7, voda reaguje kiselo i to može dovesti do korozije na instalacijama i bazenskoj opremi. U slučaju da je pH vrijednost preko 7,6, to može dovesti do iritacije kože i očiju. Takođe, kod povišene pH vrijednosti, dezinfekciona sredstva djeluju manje učinkovito.
Zbog gore navedenih stavki izuzetno je važno redovno kontrolisati vrijednost pH.
Kontrola kvaliteta vode pomoću testera
Jedan od najjednostavnijih i najpouzdanijih načina da se ustanovi vrijednost pH i hlora u vašem bazenu je pomoću testera.
Tester umočiti u bazen što dublje možete i napuniti ga vodom. U pregradicu za pH stavite tablete Phenol red, a u pregradicu za hlor tablete DPD-a. Zaklopite tester i dobro ga izmućkajte. Voda u testeru će da poprimi boju koju uspoređujete sa skalom na testeru.
HEMIJSKI TRETMAN VODE
Nakon što ste ustanovili vrijednosti pH i hlora, na red dolazi hemijski tretman vode. Za kondicioniranje vode u bazenu najčešće se koriste sljedeći preparati:
- hlorni granulat
- multifunkcionalne tablete (maxi combi)
- algicid
- pH minus
- pH plus
Hlorni granulat
Hlorni granulat je brzotopeće sredstvo sa baktericidnim i bakteriostatskim djelovanjem koje usporava rast i razmnožavanje algi. Koristi se za šok hlor tretman kod prvog punjenja vode u bazen ili kada voda počinje da se kvari. Prije ubacivanja u bazen, hlorni granulat je potrebno razmutiti u vodi.
Doziranje prvog dana se kreće od 50 do 250 gr na 10m³ vode u zavisnosti od kvaliteta vode. Kasnije se dnevno dozira 10-20 gr na 10m³.
Šok hlor tretman
Pri prvom punjenju bazena ili kada je voda zapuštena, u bazen se dodaju veće količine hlora, 100-150 gr/10m³ vode.
Multifunkcionalne tablete
Multifunkcionalne tablete su sporotopeće depo tablete sa produženim baktericidnim i algacidnim djelovanjem. Pored hlora i algicida, sadrže još i flokulant (sredstvo protiv mliječnog zamućenja). Sredstvo nove generacije, najčešće korišteno jer veoma pojednostavljuje kondicioniranje vode. Dozira se preko plovnog dozatora ili preko poluautomatskog hlorinatora. Svakih 7-10 dana po 1 tableta na 10m³ vode.
Algicid
Postoji veliki broj mikroorganizama koji mogu od vašeg bazena napraviti svoj dom. Razvojem algi, bazen više nije pogodan za kupanje. Takođe, alge prljaju filter i usporavaju cirkulaciju vode, a samim tim slabe djelovanje hemijskih sredstava. Algicid rješava ovaj problem.
To tečno sredstvo, bez mirisa i pjene, služi za sprječavanje rasta i razvoja algi i pogodan je za sve vode i filtracione uređaje. Dozira se direktno u vodu. 1 dl na 10m³ vode kod prvog punjenja, a kasnije svakih 7 dana 10-40 ml na 10m³ vode.
pH minus i pH plus
pH minus je lako topivo, kiselo reagirajuće sredstvo i koristi se za snižavanje pH vrijednosti. Poslije obilnih padavina se obavezno kontroliše i snižava pH vrijednost. Kod zatvorenih bazena, naročito gdje su ugrađeni dehumiditatori i u slučaju kondicioniranja vode sa Nature2 uređajem, vodi se računa da pH uvijek bude u granicama. Dozira se rastopljen, direktno u vodu.
pH minus doziranje: da bi na 10m³ vode pH snizio za 0,1, u vodu treba dodati 95 gr pH granulata.
pH plus se koristi za podizanje vrijednosti pH u vodi. Kao i pH minus, potrebno ga je prvo rastvoriti u posudi sa vodom i potom sipati u bazen.
U zavisnosti od broja kupača i vanjske temperature, količina hemijskih sredstava potrebnih za održavanje kristalno čiste i higijenski ispravne vode, može da se poveća.
Optimalna temperatura vode u bazenu je oko 25 stepeni, a na većim vrućinama kada voda dostigne i do 30 stepeni, isparavanja hemikalija su dosta veća, stoga je potrebno povećati i dozu. Najbolje rješenje za to je da se hemikalije ubacuju u bazen uveče, kada su zbog nižih temperatura, isparavanja dosta manja.
ZA DOZIRANJE HEMIJE PROČITATI UPUTE NA AMBALAŽAMA
FIZIČKI TRETMAN
Pored hemijskog kondicioniranja vode, bazenu je potrebno i redovno čišćenje.
Tu spada:
- usisavanje
- sakupljanje lišća i ostalih nečistoća
- čišćenje zidova i linije vode
- kontrola filtracione pumpe i posude
Usisavanje
Redovno usisavanje je potrebno da bi uklonili nečistoće sa dna bazena. To možete da odradite pomoću ručnog podvodnog usisavača ili pomoću automatskih robot usisivača.
Usisavanje zna biti spor i naporan proces, a neko možda nema vremena da se posveti tome. U tom slučaju je kvalitetan automatski robot usisivač odlična investicija.
Sakupljanje lišća i ostalih nečistoća
Ovaj jednostavan posao se odrađuje pomoću dubinskih i površinskih teleskopskih mrežica, a takođe, dio posla odrađuju i skimeri pa je potrebno povremeno isprazniti lišće koje se nakuplja u korpama.
Čišćenje zidova i linije vode
Na lajnerskim bazenima se u predjelu linije vode znaju pojaviti fleke od krema za sunčanje, masnoće sa kože, kamenca… da bi sebi olakšali čišćenje najbolje je da se fleke što prije uklanjaju. Fleke se uklanjaju spužvom uz pomoć specijalnih sredstava za uklanjanje fleka sa linije vode. Takođe, najbolja preventiva za ovo je da se kupači prije ulaska u bazen istuširaju.
Kontrola filtracione pumpe i posude
Da bi sve gore navedeno bilo djelotvorno potrebno je da voda u bazenu redovno cirkulira.
Najbolje bi bilo da pumpa 4 sata radi i 4 sata odmara. Na taj način će voda imati redovnu cirkulaciju i dezinfekcija vode će biti efikasnija.
Povremeno obraćajte pažnju na manometar na vašoj filtracionoj posudi. Ukoliko je pritisak povišen (max 1,5 bar) to znači da je vrijeme da se posuda ispere. Ali ni sa ispiranjem ne treba pretjerivati. Što je pijesak u filtracionoj posudi zbijeniji, to je filtracija efikasnija. Više o tome možete pronaći na sljedećem linku.
U korpici od pumpe se takođe znaju nakupiti kamenčići i nečistoće, stoga je i nju potrebno povremeno čistiti.
NAJČEŠĆI PROBLEMI SA VODOM U BAZENU
Mutna voda
Razlog: premalo sredstva za dezinfekciju
Rješenje: pH vrijednost je potrebno vratiti u granice normale od 7,2-7,6 i potom izvršiti terapiju hlorom. Po potrebi mutnu vodu možete izbistriti flokulantom. On praktično ukrupni sitne čestice koje bi inače prošle kroz pijesak u filtracionoj posudi. Uz pomoć flokulanta dio čestica ostane u filteru, a drugi dio padne na dno, te ih kasnije samo usisate.
Zelena voda i masni zidovi bazena
Razlog: pojavljivanje algi
Rješenje: podesiti vrijednost pH i sprovesti terapiju hlorom. Nakon 24 sata u vodu ubaciti algicid (sredstvo protiv algi).
Smeđa ili crna voda nakon dodavanja hlora
Razlog: topljenje teških metala u vodi koji nastaju oksidacijom hlora
Rješenje: smanjiti vrijednost hlora ispod 0,5 i podići vrijednost pH. Nakon 24 sata usisati smeđe fleke.
Peckanje očiju i nosa
Razlog: previsoka ili preniska vrijednost pH
Rješenje: regulisati vrijednost pH uz pomoć pH minusa ili pH plusa.
Pojava crnih algi u bazenu
Razlog: najčešći razlog je neredovno održavanje
Rješenje: podesiti vrijednost pH i obaviti hlorisanje vode. Nakon dva dana u vodu dodati algicid.
Pratite ove upute i uvijek ćete imati kristalno čistu i higijenski ispravnu vodu u bazenu.
UGODNO KUPANJE ŽELI VAM VAŠ EUROKEREX BH